Genel

Medikal ürünler SSK Karşılıyor mu?

varis çorabıTuğra Medikal Düzce Medikal Market

Medikal ürünler SGK Karşılıyor mu?

SGK Medikal ürünler karşılıyor mu? Bu soru medikal ürünler satın almak zorunda kalan pek çok bireyin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bu yönüyle medikal ürünler ile alakalı yeterli araştırmaların yapılması gerekir,

SSK ya da şu anki adı ile SGK, vatandaşların tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her yıl belirli bir ödenek ayırır.

Söz konusu ödenek SGK primlerini yatıran kimseler için ayrılır. Bu sayede vatandaşların ücretsiz ya da kısmi ücretli bir şekilde medikal ürünlerden faydalanması mümkün olur. Tıbbi malzemeler ve diğer medikal ürünlerle ilgili merak edilen soru medikal ürünleri SSK karşılıyor mu konusunda net bir ifade bulmak zordur. Çünkü SGK bu noktada çeşitli sınıflandırmalar yapmıştır.

SGK Medikal Ürünler  Karşılıyor mu? Hangilerini Karşılıyor?

Medikal ürünler karşılanması konusunda SGK’ nın kanun uyarınca hareket ettiğinden bahsetmek gerekir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında farklı sınıflarda ele alınan medikal ürünlerin SGK tarafından karşılanması gerekir. Aşağıda söz konusu kanun ile alakalı sınıflandırmalara göz atabilirsiniz.

Tıbbi Cihazlar

5510 sayılı kanun kapsamında ele alınan ilk sınıf tıbbi cihazlardır. Bu cihazlar bakanlığın gerekli tanımlamaları yapmasıyla açıklanır. Bu anlamda SGK tıbbi cihaz sınıfındaki medikal ürünleri karşılar.

Tıbbi Sarf Malzemesi

İyileştirme işlevini tek başına sağlayamayan ama tedaviye yardımcı olan ürünler tıbbi sarf malzemesi olarak değerlendirilir. Tıbbi sarf malzemeleri de SGK tarafından karşılanır.

Medikal ürünler için bu destekten yararlanmak için devlet hastanesine hastasını götürerek yılda bir kere mahsus olmak üzere rapor çıkarması halinde hasta alt bezi için söyleyeyim her iki ayda bir aile hekimine reçetesini yazdırarak faydalanabiliyor.

Tekerlekli sandalyeler, walkerler, hasta alt bezleri, sondalar, el bilek atelleri, dizlikler, korseler bunların hepsi kurum tarafından ödenmektedir.

İyileştirme Araç ve Gereçleri

Protez ve ortez dışında kalan ve tek başına iyileştirme özelliğine sahip ürünlerdir.

Yukarıda sayılan ürünler SGK tarafından karşılanır. Bu anlamda da vatandaşların tedavi olurken ya da diğer durumlarda medikal ürünlerle alakalı tereddüt etmemeleri gerekir. Medikal ürünler konusunda kafanıza takılan bütün soru işaretlerini Tuğra Medikal avantajlarıyla ortadan kaldırabilirsiniz. Buna medikal ürünleri SSK karşılıyor mu sorusu da dahil!

düzce medikal tuğra medikal market sağlık ürünleri

Bir cevap yazın